Пројекат „Благо Србије“ представља интерактивни замајац који оснажује свест младих о свеколиком наслеђу, идентитету и континуитету вредности. Рођен у Математичком институту САНУ а подржан од Министарства туризма и омладине, пројекат је прошле године заживео у више градова Србије и Републици Српској. Реализацији је присуствовало више од 6.000 деце и младих, а извођачи су били наши истакнути савременици – научници, књижевници, уметници, спортисти. И баш ти великани представљали су жири који је одлучио да за најбоље домаћине у 2025. години буду проглашени Лесковац и Пожаревац.
Пожаревац, тј. градоначелник Саша Павловић добио је Национални трофеј „Благо Србије“ прошле седмице. Данас, пак, у Градској кући у Лесковцу исто признање уручено је и градоначелнику Горану Цветановићу. Трофеј је уручила Бојана Стојановић, директорка Издавачке куће Клет која је аутор уникатног признања: „Клет је увек уз најбоље, а Лесковац и Пожаревац су то без икакве сумње. Подржавамо образовање и са овим пројектом кроз ‘Читалачки маратон’“.
Из руку творца „Блага Србије Стевана Ковачевића, градоначелник Цветановић добио је своју карикатуру, рад академског уметника Марка Шерера.
„Откад је у политици, а томе ће безмало три деценије, градоначелник Цветановић је за своја небројена чињења добио најзначајније српѕске и велики број међународних награда и признања. Национални трофеј ‘Благо Србије’ угураће некако у његову пребогату ризницу трофеја“, истакао је Ковачевић на данашњој свечаности.
„Ови резултати и успеси су истовремено и показатељи добрих година, које су иза нас, али и које су пред нама. Доказ су да локална самоуправа активно размишља о младим људима, покретачкој снази града, њиховом образовању и усавршавању. Када смо прошле године организовали манифестацију ‘Благо Србије’ заједно са господином Ковачевићем, са којим сарађујемо преко 30 година, наш циљ је био стварање новог и подстицајног окружења, у коме ће се таленти и знање наших најмлађих суграђана ценити и развијати у правом смеру. Сваки догађај, сваку манифестацију настојимо да организујемо на најбољи могући начин, а као потврда наше успешне организације је овај национални трофеј„, рекао је градоначелник Цветановић. Његов тим, предвођен Лидијом Димитријевић, Бранкицом Стаменковић и Александром Пејчић, био је бриљантни организатор „Блага Србије 2025“.













